Merhaba Arkadaşlar, İnternet her ne kadar günümüzün çağı olarak kullanılmaya başlasada bilgilerin korunması ve güvenli olarak alışveriş yapmak herkesde bir kaygı oluşturmuştur. Bazı veri güvenlik firmaları SSL Sertifikası adı altında sundukları güvenli site ibaresi ile siteleri güven altına almış giden ve gelen olmak üzere güvenlik tehtitlerini korumaya başlayıp kullanıcılarında bu sorununa güzel bir kalkan olmuştur.

SSL sertifikası nedir?

Secure Sockets Layer (SSL), internet üzerinden hassas bilgi göndermek ve almak için modern bir şifreleme yöntemi kullanan güvenlik protokolüdür. Bir kullanıcının tarayıcısı ile kullanıcının istediği web sitesinin sunucusu arasında güvenli bir kanal oluşturarak çalışır. Bu kanaldan geçen herhangi bilgi, bir uçta şifrelenir ve diğer uçtan alındığında şifre çözülür. Böylece, birisi bu bilgileri eline geçirse bile, bilginin şifreli olmasından ötürü hiçbir fayda sağlayamayacaktır.

Web siteleri, bir SSL sertifikası alarak SSL’i etkinleştirebilir. Web tarayıcıları bu sertifikayı algılayabilir ve bu da bu belirli bağlantıların şifrelenmesi gerektiğini anlamalarını sağlar. Kullanıcılar, web sitesi URL’sinin önündeki küçük bir kilit işaretini tespit ederek, SSL kullanan bir siteyi ziyaret edip etmediğini kolaylıkla fark edebilir. SSL kullanan web siteleri, http yerine https protokolünü kullanmalarından da tanımlanabilir.

Bu regber, SSL’i kullanma yönünde fikir vermek için hazırlanmıştır. Okuyucular, rehberi okuduktan sonra, SSL’in yalnızca kritik verileri şifrelemek için kullanılmadığını, aynı zamanda işletmeleri rekabetçileri arasında nasıl öne çıkartabileceğini de öğrenmiş olacaktır.

SSL Seritikasının Faydaları

Daha önce belirtildiği gibi, SSL kullanmanın hem ziyaretçi hem de web sitesi sahibi için büyük yararı olabilir. Kullanıcılar, son birkaç yıldır internet güvenliğinin öneminin daha fazla farkına vardı ve bu da SSL’in modern bir web sitesi için oldukça avantajlı olduğunun kanıtlanabileceği anlamına geliyor.


1. SSL sertifikası ile siteniz daha profesyonel görünür

Ufak bir oyun oynayarak başlayalım. Web adresinin yanında minik bit kilit simgesi olmayan popüler herhangi bir web sitesinin adını verebilir misiniz? Eğer bir cevap bulamıyorsanız, daha fazla terlemeyin – bunun için çok iyi bir neden var.

İşletmeler dijital gizlilik bilinci hakkında artan kullanıcı trendini kabul ediyorlar. Dolayısıyla doğal olarak, müşterilerinin korunmakta olduğunu bilmelerini isterler. SSL, platformunuzun ne kadar güvende olduğunu onaylamanın sağlam bir yoludur ve onu kullanan herhangi bir siteye profesyonellik dokunuşu katar.

Özellikle, kredi kartı ayrıntıları gibi son derece hassas bilgilerin kullanıldığı e-ticaret web siteleri için SSL sertifikasının kullanıcıya sağladığı güvenlik çok önemlidir. PCI (Payment Card Industry – Ödeme Kartı Endüstrisi) standartları, SSL yoluyla yapılan çevrimiçi ödemelerin en azından 128-bit şifrelemeye sahip olmasını gerektirir. Bu, çevrimiçi işlemlerinizi mümkün olduğunca güvenli hale getirir – işletmenizin markası için mükemmel bir reklamdır.


2. Veriyi şifreler

SSL’yi kullanmanın başlıca nedeni sağlam güvenlik teklifidir. SSL, kullanıcının tarayıcısı ile SSL özellikli bir web sitesi arasında değiş tokuş edilen her veri paketinin en son teknoloji şifreleme teknikleriyle korunmasını sağlar. Bu, istenmeyen bir tarafın bu veriyi ele geçirmesi durumunda yararlı bilgiler sözü edilen şifreleme yoluyla okunamaz hale getirildiği anlamına gelir.


3. Google SSL kullanan siteleri daha çok sever

Bazı şirketler SEO’ya (Arama Motoru Optimizasyonu), yalnızca SSL’i etkinleştirmenin sitelerine Google Arama’da bir sıralama yükseltmesi kazandırdığını fark etmeden tonlarca kaynak harcamaktadır. Google’ın ünlü PageRank algoritmasında bir sıralama faktörü olarak SSL’i katmasından beri iki yıldan fazla zaman geçti. Bu durumda, diğer her şey eşit olduğunda, SSL’e sahip bir web sitesi Google Arama’sında SSL’i bulunmayan web sitesinden daha yüksek sıralanacaktır. MOZ‘a göre, Google sonuçlarının yarısı HTTPS’ye sahiptir ve bu sayı artmaya devam edecek.