Türkçe canlı destek sistemi JivoChat, Opencart altyapılı sitelerinde dönüşüm ve satışları artırmada çok iddialı!

“Sitenize gelen ziyaretçileri, mutlu müşterilere dönüştürün!” sloganı ile dünyada en çok kullanılan ikinci canlı destek aracı olan JivoChat, tamamen yerelleşmiş 360 derecelik iletişim sistemi ile tüm ihtiyaçlarınızı giderecek tek iletişim aracı olmayı vaat ediyor.

14 günlük ücretsiz deneme sürümünde %60’lara varan dönüşüm artışını taahhüt eden JivoChat, denemenin ardından ayda 85TL’ye profesyonel lisansını sunuyor, ya da kısıtlı özelliklerle ücretsiz sürümde kalmanıza da olanak tanıyor. Tabii ki FBAJANS üzerinden gelen kullanıcılarımıza 1 senelik lisansta %20 indirim veya 6 aylık lisansta 1 ay hediye sunuyor.  

JivoChat canlı destek sistemine kayıt olmak OpenCart alt yapılı siteler için çok kolay. Bu link (FBAJANS İNDİRİMüzerinden kaydolduktan sonra size verilecek kurulum kodunu, OpenCart temanızda dosyaları düzenleyerek header.tpl içine gömmeniz gerekiyor. Genelde header.tpl dosyası FTP’de SİTENİZ/catalog/view/theme/TEMANIZ/template/common/header.twig yoluyla bulunuyor. Bu dosyada etiketinin önüne size verilen kodu yapıştırmanız ve dosyayı kaydetmeniz yeterli, tüm sitenizde JivoChat canlı destek sistemi aktifleşecektir.

 

Tüm talepleri tek kanalda toplayın, iletişiminizi kolayca yönetin

Günümüzde çoğu online iş çoklu-kanalın gücünden faydalanmaya çalışıyor, haliyle birçok kanaldan da mesajlar alıyor ve bunları cevaplamak bir yerden sonra çok karmaşıklaşabiliyor. JivoChat bu soruna kolay bir çözüm sunuyor. Facebook sayfanızdan, destek e-posta hesabınızdan, internet sitenizden, mobil uygulamanızdan ve hatta telefonunuza gelen aramalardan gelecek her talebi JivoChat’te toplayarak, tek uygulama üzerinden tüm kanallara destek sunabiliyorsunuz.

Müşteri temsilcisi üretkenliğini en iyi hale getirmek

JivoChat’in mobil ve masaüstü uygulamaları, temsilcilerin işini kolaylaştırmak için birçok ek özellikle donatılmış. Sohbet transferi, sohbete temsilci daveti, çağrı aktarma, ziyaretçinin yazdıklarını canlı gösterme, detaylı ziyaretçi bilgisi, taslak cevaplar, hızlı cevap önerileri, 72 dil için otomatik çevirmen, departmanlar, cobrowsing, coğrafi ip bölgeleme ve daha birçok özellik müşterilere hızlıca cevap verebilmeyi, ve yoğun bir iş gününü oldukça kolaylaştırıyor. “Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden” felsefesi ile hem mobil hem masaüstü uygulamalarını kullanmanızı sağlayan JivoChat, siz çevrimiçi olmadığınızda da sohbet penceresini klasik bir çevrimdışı iletişim formu haline getirerek, gelen talepleri e-postanıza iletiyor.

Siz de şimdi JivoChat’e kaydolun sitenize kurun ve satışlarınızı ve dönüşümlerinizi kolayca artırın. E-ticarette güven ve müşteri memnuniyetinin en önemli sosyal faktör olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırım, JivoChat tam da bu noktada sorunlarınızı çözmek için kilit bir çözüm oluyor. 85TL gibi cüzi bir miktara, işinizi bir gömlek yukarı taşımayı vaat ediyor. 7/24 canlı destek ekibi ile tüm sorularınıza yanıt veren JivoChat, FB Ajans müşterilerinin de başarısı için ekstra çaba sarf edecek ve sizinle özel olarak ilgilenecek. Şimdi iletişiminizi geliştirme zamanı!

 

Musluğu boşa akıtmayan dönüşüm çözümleri

Yine online işlerin en büyük sorunlarından olan düşük dönüşüm oranlarına, “ziyaretçileriniz ‘bi bakıp’ çıkmasın” diyerek çözüm sunan JivoChat, uygulamasında satışları ve dönüşümü tetiklemeye yönelik bir çok özellik sunmuş. Sitenizdeki ziyaretçileri canlı takip edip, detaylı bilgisini (hangi kaynaktan geldi, kaçıncı gelişi, ne kadardır sitede, hangi sayfaları gezdi gibi) görüntülemenize ve dilediğinizde manuel olarak sohbet başlatabilmenize olanak sağlaması büyük bir artı. Yine coğrafi bölgeleme sistemi ile, farklı bölge/şehirlerde iş yapan ve konumun önemli olduğu işler için, konum bazlı sohbet penceresi gösterme, temsilci atama ve kampanya mesajı gösterme imkanı sağlıyor.

Akıllı tetikleyiciler adını verdikleri sistem ile, belirlediğiniz koşullar sağlandığında otomatik mesaj gösterebilmenizi sağlayan JivoChat, satışları artırmada en büyük etkiyi bu özelliğin yaptığını belirtiyor. Örneğin, ziyaretçi sitede bir ürünü sepete attı ve satın alma sayfasına gitti, ancak 20 saniyedir işlem yapmıyorsa, şu mesajı göster : “Merhaba, en beğenilen ürünlerimizden birini seçmişsiniz, harika! Size bir yüzde on indirim verelim, güle güle kullanın, ne dersiniz?” şeklinde tetikleyiciler belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede nerede, hangi müdahaleyi yapacağınızı